Bliźniak czy szeregówka ? Co wybrać ?

Autor: Adrian Musiał Opublikowane: 21.04.2020

Zarówno dom w zabudowie bliźniaczej jak i dom w zabudowie szeregowej w ostatnich latach zyskały sporą popularność głównie za sprawą deweloperów, którzy coraz częściej decydują się na tego typu rodzaj zabudowy w atrakcyjnych lokalizacjach zlokalizowany w centrum lub nieopodal centrum miasta.

Dom w zabudowie bliźniaczej czy szeregowej, stanowi coraz częściej alternatywę dla tych którzy nie chcą „brać się” sami za budowę własnego domu co często wielu osobom spędza sen z powiek, już samo znalezienie atrakcyjnie położonej działki, nie wspominając już o budowie bez doświadczenia czy też sytuacji gdzie nie mamy na taką budowę gotówki i chcemy ją po prostu sfinansować kredytem hipotecznym.

Czym zatem jest dom w zabudowie bliźniaczej?

Kiedy patrzymy na dom, który składa się z dwóch identycznych lub prawie identycznych połówek, od razu kwalifikujemy go jako bliźniak – wizualnie z zewnątrz wydaje się, że posiada on połączone ze sobą ściany boczne, w praktyce okazuje się, że łączy je tylko tynk elewacyjny ale każdy z nich posiada osobą ścianę zewnętrzną natomiast pomiędzy ścianami znajduje się dylatacja, czyli szczelinę przenosząca przewidywane obciążenia, odkształcenia i przesunięcia. Każdy z bliźniaków posiada oczywiście odrębne i własne instalacje.

Zalety:
– atrakcyjna lokalizacja
– blisko do sklepów, szkół i przedszkoli
jest na pewno tańszy w zakupie czy utrzymaniu niż dom jednorodzinny, a może się okazać że tańszy w miesięcznym utrzymaniu niż używane mieszkanie
– własny ogród czyli miejsce na zrobienie grilla i miejsce od postawienia piaskowicy dla dzieci
– większa prywatność niż w bloku tylko jeden sąsiad
– miejsce do parkowania wiata lub garaż zwiększone bezpieczeństwo

Wady:
– możliwość na zamieszkanie obok głośnego sąsiada

Dla porównania dom w zabudowy szeregowej.

Szeregówka jest z kolei ciągiem kilku minimum trzech połączonych ze sobą wizualnie domów, natomiast zgodnie z prawem budowlanym każdy z nich stanowi odrębny dom. idealnym wyborem dla osób, które lubią spędzać czas z sąsiadami, a jednocześnie nie chcą mieszkać w bloku.

Zalety:
– atrakcyjna lokalizacja często ze swoją infrastuktura
– często zwarte estetycznie wyglądające osiedla
– jeszcze tańszy w utrzymaniu niż bliźniak – niskie koszty ogrzewania
– idealne dla rodzin dziećmi
– własny kawałek ogrodu
– dodatkowe „skrytki na rzeczy” – poddasze
– miejsce parkingowe lub garaż

Minusami szeregówek jest:
– mniejsze tereny zielone.
– łatwiej o konflikt sąsiedzki – kilku sąsiadów
– dodatkowe doświetlenie wymagane, okna tylko na dwie strony
– problem ze zrobieniem grilla (bez zapraszania sąsiadów z boku)

Co wybrać ? Jeżeli stać was na bliźniaka i znajduje się on w odpowiadającej Wam lokalizacji to wybierzcie dom w zabudowie bliźniaczej.