Czym jest rynek pierwotny?

Autor: Adrian Musiał Opublikowane: 23.03.2020

Rynek pierwotny w nieruchomościach określany jest mianem nowo budowanej substancji mieszkaniowej, a więc to nic innego jak po prostu nowowybudowane mieszkanie, dom lub lokal użytkowy kupione bezpośrednio od dewelopera (przedsiębiorcy, który buduje inwestycje mieszkaniowe w celach zarobkowych).

Chodzi o nowo powstałe nieruchomości, gdzie transakcja sprzedaży odbywa się po raz pierwszy. Można to porównać do zakupu samochodu bezpośrednio od dealera.

Od 2014 jak podaje Główny Urząd Statystyczny bardzo mocno wzrosło zainteresowanie nowo wybudowanymi nieruchomościami i o ile notarialne przeniesienie własności (czyli ten ostateczny, końcowy akt sprzedaży) odbywa się po wybudowaniu i najczęściej oddaniu budynku (a więc po otrzymaniu odbioru), to jednak decyzje o zakupie nowych nieruchomości odbywają się w 90 % (jak pokazują nasze doświadczenia) na początkowym etapie budowy, czyli najczęściej zaraz po ogłoszeniu przez dewelopera lokalizacji i projektu (wizualizacji) nowego budynku.

Dlaczego tak się dzieje?

Rynek pierwotny ma  bardzo dużo zalet:

  • nowo powstałe mieszkania są bezczynszowe. Za utrzymanie części wspólnych (sprzątanie i oświetlenie klatki schodowej, utrzymanie zieleni) oraz fundusz remontowy, pobierana jest opłata eksploatacyjna najczęściej w wysokości ok. 3 zł za m2 (dotyczy inwestycji powstałych na terenach Zagłębia Dąbrowskiego na przełomie ostatnich lat)
  • nowo powstałe mieszkania oddawane są w stanie deweloperskim (mają tynki maszynowe na ścianach, ostateczne wylewki, rozprowadzoną w całym mieszkaniu instalacje elektryczną, wodno – kanalizacyjną i centralnego ogrzewania), zatem wykończenie takiego mieszkania jest dużo mniej kosztowne niż przeprowadzenie generalnego remontu w mieszkaniu używanym
  • sąsiadami są najczęściej osoby o podobnym statusie społecznym
  • jakość i komfort funkcjonowania w nowej zabudowie jest dużo wyższa
  • nowo powstałe budynki powyżej trzech pięter wyposażone są w windę
  • deweloper (przedsiębiorca, który buduje i sprzedaje swoje nowowybudowane lokale) udziela rękojmi na wybudowany przez siebie lokal na pięć lat (wymóg ustawowy)

Czy rynek pierwotny ma wady ?

Na pewno do minusów rynku pierwotnego należy fakt, iż jest on nieco droższy niż mieszkanie z rynku wtórnego… ale czy aby na pewno? Lepiej kupić mieszkanie na rynku wtórnym za gotówkę, czy lepiej dobrać trochę kredytu i pokusić się o zakup nowego bezczynszowego mieszkania? Co będzie tańsze w miesięcznym utrzymaniu?

Zapraszamy do kolejnego artykułu „Jak mieszkać taniej ? Mieszkanie nowe czy używane?