Dlaczego warto inwestować na rynku pierwotnym?

Autor: Adrian Musiał Opublikowane: 01.04.2020

W przypadku nowych powstających mieszkań, czyli tych kupowanych bezpośrednio od dewelopera zarabiamy potrójnie.

Dlaczego tak się dzieje i dlaczego warto ?

Nowe budownictwo jest bardzo specyficzne i jak w wspomniałem w artykule „Czym jest rynek pierwotny ?” bardzo pożądane przez kupujących (również tych, którzy kupują takie mieszkanie pod wynajem). Jednak mają pewien minus, jakim jest fakt, iż od momentu decyzji do momentu wybudowania mija okres między 1-1,5 roku.
Inwestorzy jednak cieszą się z tego faktu i wiedzą że w momencie, gdy inwestycja już powstanie, wartość ich nieruchomości od momentu decyzji do wybudowania wzrośnie o około 7-10% ! – zatem to jest pierwszy z trzech rodzajów zarabiania na rynku pierwotnym czyli ten spekulacyjny.

Jeżeli inwestor w nowo wybudowanej już inwestycji deweloperskiej i oddanym mieszkaniu zrobi wykończenie i umebluje mieszkanie wykorzystując gospodarcze metody zarobimy po raz drugi ok 5 – 10 %. W momencie, gdy mieszkanie będzie wykończone i umeblowane jest gotowe do wynajęcie i do tego by zarabiać na nim po raz trzeci – tym raziem na wynajmie i tutaj roczny dochód również około 7-8 % z zainwestowanego kapitału.

W mieszkaniach nowych całość kwoty ląduje na koncie wynajmującego, dodatkowo najemca opłaca opłatę administracyjną oraz media, co pozwala wynajmującemu zarabiać na czysto czynsz z wynajmu (na rynku wtórnym trzeba odjąć czynsz do spółdzielni od kwoty najmu). Oczywiście, żeby cała inwestycja przebiegła pomyślnie, a zarobek na niej był jak najwyższy warto zwrócić uwagę na kilka aspektów. Mieszkania w miastach wojewódzkich oczywiście z założenia są dobrą inwestycją, ale czy nie przypadkim są one najdroższe?? A jak do tego się ma cena najmu ??

Wnioski: warto rozważyć zakup inwestycyjnego mieszkania w dynamicznie rozwijającym się obszarze zlokalizowanym nieopodal miasta wojewódzkiego, ale jednak w miejscu takim, że cena zakupu nowego mieszkania nie konkuruje z tymi najwyższymi w Polsce, a cena najmu jest wysoka ze względu na wysoki popyt. Innymi słowy warto zadbać o to, by stopa zwrotu z zakupionego mieszkania była jak najwyższa.