Jak koronawirus zmieni rynek nieruchomości ?

Autor: Adrian Musiał Opublikowane: 13.04.2020

Jak koronawirus zmieni rynek nieruchomości ?

Ciężko przyjąć jednoznaczne stanowisko i dokładnie przewidzieć przyszłość, lecz na rynku nieruchomości czekają nas pewne zmiany. W niektórych branżach nastąpiły obecnie bardzo trudne chwile przez tzw. lockdown. Dużo osób na pewno zastanawia się czy będzie dalej miała jeszcze pracę, banki zwiększyły wymagane wkłady własne przy zakupie nieruchomości od 20 do 30 %.

Część osób wstrzymało się z decyzją o zakupie nowego mieszkania, czy też sprzedaży obecnego z uwagi na niepewność co przyniosą najbliższe dni. W tym miejscu pozwolę sobie sformułować pierwszą sensową odpowiedz:
– popyt na zakup nieruchomości spadnie, ale…

Trzeba mieć jednak na uwadze, że w ostatnich latach mieliśmy znaczną przewagę popytu nad podażą. W związku z tym obecne spadki popytu nie powinno wpływać na stabilnością tej branży.

Nie ulega również wątpliwości, że duży odsetek zakupów nieruchomości na rynku stanowią inwestorzy, którzy od zawsze lokowali w nieruchomości z przeznaczeniem pod najem długoterminowy, a ten funkcjonuje jeszcze lepiej niż dotychczas.

Dlaczego ?

Wiele zagranicznych firm działających w Polsce również funkcjonuje. Firmy które maja wieloletnia historie i rozpoczęte procesy inwestycyjne czy budowy fabryk po kilku czy kilkunastu tygodniach nie zmienią swoich planów, a tym samym w dalszym ciągu poszukiwać będą lokali mieszkalnych dla swoich pracowników czy managerów.

W obecnej sytuacji pojawiło się również zjawisko, związane z wyciąganiem pieniędzy z rożnego rodzaju produktów i nabywanie nieruchomości i złota.

W ostatnich tygodniach odnotowaliśmy spore zainteresowanie zakupowe mieszkaniami pod wynajem i to właśnie za gotówkę.

Inwestorzy tłumaczą to faktem, iż nieruchomości na tle innych sposobów inwestowania pieniędzy są atrakcyjne – w przeciwieństwie choćby do giełdy gdzie inwestorzy odnotowali ostatnio poważne straty. Natomiast inni tłumaczą, że trzymanie gotówki na nieoprocentowanych kontach bankowy, sprawia, że nie tylko nie zarabiają ale również tracą na rosnącej inflacji.

O tym jak będą wyglądały ceny nieruchomości ?

Eksperci z HRE Investments twierdzi, że ceny nieruchomości mogą spaść, ale nie będą to gwałtowne i duże spadki, dlaczego ?

Wystarczy tutaj przywołać choćby kryzys który miał miejsce w 2008, gdzie nieruchomości spadły o kilka procent.

Osobiście chciałbym zwrócić uwagę na fakt, jak podają dane GUSu z których można wywnioskować, iż w Polsce wciąż brakuje 2 mln mieszkań, a ewentualne spadki cen mogą pojawić się głównie w dużych miastach, gdzie istnieje duża konkurencja, a ceny należą do najwyższych w Polsce. Lokalizacje przy miastach wojewódzkich (często jeszcze niedoszacowane) gdzie inwestycji deweloperskich jest „jak na lekarstwo” w porównaniu do liczby mieszkańców, ceny wydają się być stabilne.