Jak wybrać odpowiednie mieszkanie ?

Autor: Adrian Musiał Opublikowane: 14.05.2020

Co decyduje o wyborze naszego przyszłego mieszkania ?

W naszej polskiej rzeczywistości, kupno mieszkania jest poważną, podejmowaną na wiele lat decyzją.

Zatem… ? Czym kierują się kupujący i co tak naprawdę odgrywa kluczową rolę przy wyborze swojego przyszłego miejsca do zamieszkania ?

Otóż jak pokazują badania na pierwszym miejscu Polacy stawiają … lokalizację

Aż 70 % Kupujących twierdzi, że lokalizacja to najważniejszy czynnik wpływający na decyzję o zakupie nieruchomości do zamieszkania, najpierw klienci wybierają lokalizacje a w drugiej kolejności decydują czy dana nieruchomość jest w ich zasięgu finansowym.

Zatem na drugim miejscu po wyborze lokalizacji jest cena.
Nie ma co ukrywać, że tak naprawdę, w większości przypadków to cena decyduje o tym, czy zdecydujemy się na daną lokalizacje.

Na trzecim znalazła się powierzchnia i liczba pokoi. Przy wyborze lokum, bierzemy pod uwagę powierzchnię mieszkania oraz to, jak na tej przestrzeni rozlokowane są pokoje. Czasem na dużej powierzchni będą wyodrębnione tylko dwa pokoje, a czasem na mniejszej powierzchni tych pomieszczeń będzie więcej o mniejszym metrażu o tym co wybierzemy zdecyduje kwestia naszych oczekiwań i ewentualnych możliwościach przerobienia układu w przyszłości wraz z rozwojem Naszych potrzeb.

Na czwartym miejscu znalazł się balkon/ taras. Przestrzeń taka jak balkon, czy taras jest również bardzo ceniona przy wyborze mieszkania

W ostatnich tygodniach # zostańWdomu sprawił, że klienci teraz częściej dopytują o mieszkania z ogódkiem i tarasem, wybór mieszkania z balkonem to coraz częściej już porostu standard.

Niezależnie od tego, jakie mamy oczekiwania względem nowego mieszkania, warto wziąć pod uwagę kilka kryteriów i nimi się kierować. W przypadku, gdy jest ich zbyt wiele, nieoceniona może okazać się sztuka ustalania priorytetów i „przymykania oka” tam, gdzie jest to możliwe.

Jak słyszę często od klientów, że są już po prostu zmęczeni poszukiwaniami, że np. „pod dwóch latach szukania doszli w końcu do wniosku, że nie warto szukać ideału i lepiej postawić na coś co wpisuje się mniej więcej w ich wizje wymarzonego mieszkania, bo inaczej nie wiedzą ile czasu i energii musieliby poświęcić na dalsze poszukiwania
Warto zauważyć, iż wszystkie wyżej wymienione kryteria dotyczą mieszkań, które kupujemy po to żeby w nich mieszkać,
zupełnie innymi kryteriami powinniśmy się kierować wybierając mieszkanie pod inwestycje czyli popularne mieszkanie pod wynajem, wtedy najistotniejsza powinna być stopa zwrotu, a nie jak mogłoby się wydawać bezpośrednio lokalizacja, do zakupów inwestycyjnych nie powinniśmy podchodzić emocjonalnie, często może zdarzyć się że mieszkanie w mniejszej miejscowości wynajmie się szybciej i drożej niż to w większym miejście. Dodatkowo będzie ono po prostu tańsze w zakupie.

Warto pamiętać o tym jaki jest cel Naszego zakupu 😉