Stan deweloperski czy stan surowy zamknięty – jakie są różnice ?

Autor: Adrian Musiał Opublikowane: 21.04.2020

Zapewne nie raz podczas szukania wymarzonego nowego domu od dewelopera, spotkaliśmy się z dwoma ogłoszeniami jednej nieruchomości: jedna nieruchomość, dwa ogłoszenia i dwie inne ceny, różniące się nawet do 100 tys złotych.

Dlaczego i skąd wzięła się tak duża różnica w cenie ?

Otóż kupując nowym dom od dewelopera często dostajemy możliwość zakupu w stanie surowym zamkniętym. Jest on wtedy gotowy z zewnątrz czyli dom jest wybudowany, posiada zrobioną elewacje, jest ocieplony i posiada kolorowy tynk zewnętrzny, doprowadzone (najczęściej wszystkie) media do budynku – zatem wodę, prąd, gaz oraz kanalizacje lub szambo. Ma również okna, drzwi, dach oraz rynny zewnętrzne. Często działka z zewnątrz nie jest zagospodarowana.
Dom w stanie surowym jest w środku najczęściej niewykończonym – czyli posiada „gołą cegłę na ścianach”, niedocieplony dach, często wymurowane ścianki działowe. Taki dom z punktu formalnego nie może być odebrany i dopiero doprowadzenie go do stanu deweloperskiego sprawi, że będziemy mogli go odebrać. Dom w stanie surowym zamkniętym z oczywistych względów jest tańszy w zakupie.

Stan deweloperski natomiast to stan surowy zamknięty doposażony dodatkowo w: wewnątrz rozprowadzone instalacje wod-kan, instalcje elektryczną oraz centralnego ogrzewania. Tynki maszynowe na ścianach, które należy jeszcze przegładzić gładzią aby można było malować oraz ostateczne wylewki na podłodze. W stanie deweloperskim Nasz przyszły dom możemy już nabyć jako odebrany z nadzoru budowlanego.

Ciekawostką jest, iż przypadku mieszkań nie mamy wyboru w jakim stanie kupimy mieszkanie, sprzedawane są tylko w stanie deweloperskim. Wynika to miedzy innymi z tego, że aby uzyskać dokument, który pozwoli na wyodrębnienie lokalu mieszkalnego, musimy najpierw odebrać cały budynek.

Czy warto zatem kupować taniej dom w stanie surowym zamkniętym i samemu „bawić się” z doprowadzeniem do stanu deweloperskiego ?

Zawsze w takich przypadkach odpowiadam – to zależy.

Jeżeli jesteś budowlańcem, lub masz zaprzyjaźnione firmy które robią tynki, wylewki, wykonują instalacji elektryczne, wykonują instalacje CO i wod-kan to TAK (najczęściej jest to kilka odrębnych firm, które nie wykonują takich usług kompleksowo) W takim przypadku zaoszczędzisz kilka – kilkanaście tysięcy złotych.

Jeżeli jesteś jednak „zielony” w tym temacie to proponuję zakup nieruchomość w stanie deweloperskim, lub zapytał dewelopera czy jest możliwość aby to on sprzedał Ci taki dom w stanie deweloperskim, lub chociażby pomógł Ci znalazł firmę, która podejmie się takiego wykończenia domu, na określonych wcześniej warunkach i pomoże jednocześnie przypilnować wykonawstwa. Zaoszczędzi to Tobie sporej ilości czasu, energii oraz nerwów. Oczywiście zapłacisz fizycznie trochę więcej jednak z doświadczenia wiem, że będziesz bardziej zadowolony.

Warto pamiętać, że przy zakupie domu w stanie surowym zamkniętym sam bierzesz na siebie odpowiedzialność odbioru takiego domu oraz to firmy wykonawcze czyli te które doprowadzą dom do stanu deweloperskiego będą udzielały rękojmi na wykonaną pracę, a nie jak w przypadku zakupu stanu deweloperskiego, będzie to jeden podmiot w postaci dewelopera.