Bliźniak, czworak czy dwulokalowiec ?

Bliźniak, czworak czy dwulokalowiec ?

Kiedy dzielić działkę a kiedy nie to widać jeden z najtrudniejszy tematów, na których można popełnić błąd i wielu nie potrafi zrozumieć klucza determinującego podczas realizacji inwestycji. Jeśli szukasz domu lub mieszkania od dewelopera dopytaj czy to co widzisz na wizualizacji jest bliźniakiem czy dwulokalowcem.

Bliźniaki – to dwa budynki mieszkalne jednorodzinne w zabudowie bliźniaczej ( wymagany podział działki przed rozpoczęciem budowy lub po jej zakończeniu zgodnie z art. 95 ustawy o gospodarce nieruchomościami jeśli Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego  nie pozwala na podział przed zakończeniem budowy. )

Dwulokalowiec – wyglada jak bliźniak, ale nie ma ogniomuru ponieważ to jeden budynek jednorodzinny z którego wyodrębniamy dwa lokale ( nie wymaga podziału działki. ) Zatem kupując taką nieruchomość stajesz się właścicielem lokalu mieszkalnego, a nie zabudowanej działki. Oczywiście korzystanie z przydomowego ogrodu może być w tej sytuacji rozwiązane za pomocą mowy o podział do korzystania.

Czworak – to połączenie bliźniaków i dwulokalowca w jednym. To dwa budynki jednorodzinne dwulokalowe w zabudowie bliźniaczej. Tu tez nie jest wymagany podział działki ponieważ powstają lokale mieszkalne.

Czemu zatem w bliźniakach należy dzielić działkę, a w czworakach nie. 

Ponieważ nie da się ustanowić samodzielności jednego lokalu w jednym budynku Musza być co najmniej dwa lokale, a przecież dwa bliźniaki to nie dwa lokale jak w dwulokalowcu, a dwa osobne budynki jednorodzinne.

Jeżeli chciałbyś dokładniej omówić z nami ten temat – zapraszamy do kontaktu.