Zakup mieszkania od dewelopera – jak wygląda cały proces?

Zakup mieszkania od dewelopera – jak wygląda cały proces?

Proces zakupu mieszkania od dewelopera może wydawać się skomplikowany, szczególnie dla osób, które dopiero zaczynają myśleć o nabyciu swojego pierwszego własnego lokum. W tym artykule poznasz kroki, jakie należy podjąć, aby przejść przez ten proces z sukcesem.

 1. Wybór wymarzonej nieruchomości
  Już sam proces poszukiwania mieszkania może pochłonąć wiele czasu. Na początek skup się na poszukiwaniach w internecie. Zazwyczaj deweloperzy reklamują swoje inwestycje w kilku portalach ogłoszeniowych, a ogłoszenia się powielają, dlatego nie ma potrzeby wchodzenia na każdy istniejący serwis branżowy.
  Jeżeli w internecie nic nie przykuło Twojej uwagi, dobrym pomysłem jest wybrać się w okolicę, którą jesteśmy zainteresowani. Może akurat na jakiejś działce trwają prace przygotowujące do rozpoczęcia budowy inwestycji, której jeszcze nie ma w internecie 🙂
 2. Spotkanie w biurze sprzedaży
  Niektórzy deweloperzy sami prowadzą sprzedaż, inni mają swoje biura sprzedaży, jeszcze inni korzystają z usług agencji nieruchomości. W każdym przypadku nie powinno być najmniejszego problemu, żeby spotkać się i porozmawiać na temat inwestycji. W trakcie takiego spotkania powinniśmy dopytać o wszystkie szczegóły dotyczące interesującej nas nieruchomości oraz procesu zakupu.
  Skorzystaj z naszego poradnika, mówiącego o tym jak przygotować się do spotkania w sprawie zakupu mieszkania na rynku pierwotnym.
 3. Umowa rezerwacyjna
  Zazwyczaj kolejnym krokiem jest podpisanie umowy rezerwacyjnej, w której opisane zostaną ustalone warunki zakupu nieruchomości. W takiej umowie powinny zostać opisane przede wszystkim takie informacje jak dokładne informacje o mieszkaniu (oznaczenie lokalu, metraż, piętro) oraz ustalona cena nieruchomości, a także termin obowiązywania umowy rezerwacyjnej. Do umowy powinniśmy dostać również wzór umowy deweloperskiej wraz z załącznikami.
  Przy umowie rezerwacyjnej, deweloper wymagał będzie od nas wpłaty opłaty rezerwacyjnej, która nie powinna przekraczać 1% wartości zakupu.
  Umowa rezerwacyjna obowiązuje zwykle ok. 1,5 miesiąca. To czas na zapoznanie się z dokumentami dotyczącymi inwestycji oraz na zorganizowanie środków (proces kredytowy trwa ok. 1 miesiąc).
 4. Umowa deweloperska
  Po umowie rezerwacyjnej przyszedł czas na umowę deweloperską. Podpisuje się ją w kancelarii notarialnej wskazanej przez dewelopera. Koszty umowy deweloperskiej pokrywa się razem z deweloperem po połowie.
  Warto poprosić o przesłanie gotowego projektu umowy. Co prawda przy umowie rezerwacyjnej otrzymaliśmy już wzór umowy deweloperskiej, ale z doświadczenia wiem, że klientom łatwiej czyta się projekt umowy uzupełniony o ich dane i informacje o nabywanej nieruchomości.
  W razie niejasności lub jakichkolwiek pytań, należy pamiętać, że w każdej chwili możemy poprosić notariusza, o wytłumaczenie nam „po ludzku” konkretnych zapisów umowy deweloperskiej, albowiem jest ona pisana językiem prawniczym, niekoniecznie zrozumiałym dla każdego.
  W umowie deweloperskiej określony zostanie harmonogram płatności za mieszkanie, zazwyczaj pokrywający się z harmonogramem realizacji inwestycji.
 5. Zapłata ceny
  W trakcie budowy wpłacamy według wcześniej ustalonego harmonogramu wartość mieszkania w transzach.
 6. Odbiór mieszkania
  Najprzyjemniejsza część. Nasze mieszkanie jest już gotowe. Deweloper w konsultacji z nami, wyznacza termin odbioru mieszkania, podczas którego przekazuje nam klucze do mieszkania i części wspólnych oraz dokumenty potrzebne m.in. do podpisania umów z dostawcami mediów.
  Podpisując protokół zdawczo – odbiorczy wskazujemy ewentualne wady, które znaleźliśmy w trakcie odbioru (np. rysa na oknie). Deweloper ma obowiązek wskazać termin, w którym usunie wskazane w protokole wady.
 7. Akt notarialny ustanowienia odrębnej własności lokalu mieszkalnego
  Druga i ostatnia wizyta u notariusza. To teraz nasz lokal stanie się odrębną nieruchomością, a notariusz złoży wniosek o założenie księgi wieczystej i wpisanie w niej nas, jako właścicieli nieruchomości. Przebrnęliśmy przez cały proces zakupu 🙂

 

Zakup mieszkania z rynku pierwotnego to nic trudnego i nie należy się tego bać, nawet decydując się na mieszkanie na wczesnym etapie budowy. Najważniejsze, to nie wstydzić się zadawać pytań i jeżeli tylko czegoś nie rozumiemy lub nie jesteśmy pewni, to pytajmy, czy to dewelopera, czy sprzedawcy, czy notariusza.